To najwyższy szczyt w Beskidach Śląskich. Jego wysokość wynosi 1257 m n.p.m. Skrzyczne należy do grupy Korony Gór Polski.
Szczyt położony jest w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Jego nazwa po raz pierwszy pojawia się w "Dziejopisie Żywieckim" z XVIII wieku, a według legendy ma ona pochodzić od częstego skrzeczenia żab zamieszkujących pobliski staw, który dziś już nie istnieje (prawdopodobnie znajdował się on między Skrzycznem a Małym Skrzycznem).
Skrzyczne zbudowane jest przede wszystkim z piaskowców godulskich. Na jego terenie znajdują się pozostałości po wietrzeniu mrozowym, które miało w okresie lodowcowym. Pozostałości te mają postać pokryw rumowiskowych, obecnie porośniętych przez las.
Od XX wieku na wzniesieniu odrywano różnego rodzaju jaskinie oraz skalne schronienia. Największą jest Jaskinia Pajęcza - jej korytarze osiągają długość 61 metrów.
Na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy, a na jego zboczach usytuowanych jest kilka tras narciarskich i szlaków pieszych oraz rowerowych.